sTARTUp Day äriideede maratonil selgusid Kaleidoskoobi võitjad

8. detsembril AHHAA teaduskeskuses toimunud rahvusvaheline ärifestival sTARTUp Day tõi kohale 2600 inimest. 4 laval, millest üks oli UT Idealab Pitching Stage, kuulati terve päev äriideid ja tiime omavahel võistlemas.

Ideelabori laval esitles 62 tiimi nii Eestist kui välismaalt oma äriideed. Igal tiimil oli aega 2-3 minutit, et teha kuulajatele selgeks oma äriidee, selle uudsus, toote kasutajad ning kui palju raha on tiimil vaja, et oma ideed edasi arendada.

Samas peeti maha ka Lõuna-Eesti suurima äriideede konkursi Kaleidoskoop finaal, kus lavale astus 9 parimat tiimi, kellest 4 olid just läbinud TÜ Ideelabori programmi STARTER Advanced. Nende hulgast valiti ka välja 2 tiimi, kes said edasi STARTER lõppvooru, mis toimus samal päeval. Edasi said meeskonnad Decomer Technology ja Espuro. Lisaks andis zürii ka parimatele auhindasid. Üheks auhinna saajaks, Kaleidoskoobi võitjaks ja parimaks STARTER tiimiks valiti Decomer Technology, kes sai auhinnaks piletid European Innovation Academy’sse Portugalis. Decomer Technology arendab kilematerjali e. bioproteiini põhist bioplastikut, mida nad hetkel kasutavad mee pakendamiseks. Bioplastik sulab soojas teevees ning ei ole tervisele kahjulik.


Tartu ülikooli auhind läks tiimile Edible, kes sõidavad Oulu Polar Bear Pitchingule, kus nad peavad oma äriideed esitama jääaugus pitchides. Edible on õpilasfirma, mis valmistab söödavaid ja looduses lagunevaid söögiriistu.

Edible - Tristan Roosipuu, Brett-Peter Rästas ja Georg Kaasik

Tartu linnavalitsus pani välja rahalise auhinna, mis läks tiimile Seniorship, kelle plaan on pakkuda vanemaealistele praktika ja ümberõppevõimalusi.

art

Päeva jooksul esitlesid oma ideed veel Prototroni TOP 10 tiimid, kes võistlesid kuni 10 000 euro suuruse auhinnaraha peale. Lisaks veel sTARTUp Hub programmi. Cocoon 4 tiimi, Est-Fin Pitch Mach (Tartu Teaduspargi ja ülikooli ning Turku Teaduspargi ja ülikooli) 8 tiimi ja Startup Wise Guys 10 tiimi.

Ideelabori lava päeva lõpetasid sTARTUp Pitching tiimid –  kust samuti pääses 3 tiimi edasi pealavale. Nende hulgas meeskond Smart Bag, mille liikmed olid kõigest 16 aastased, ent hoolimata oma noorusest pani nende esitus publiku vaimustusest käsi plaksutama.

Väga võimsalt esines ka STARTER tiim Decomer Technology. Kui päeva alguses valmistusid nad pitchima ühe korra, siis päeva lõpus oli nende edu pannud neid 3 korda pitchima, seal hulgas üks kord sTARTUp Day pealaval. Nüüd ootab neid ees European Innovation Academy Portugalis ning Arctic15 Soomes. Lisaks on Decomer Technology Ajujaht Top30ne hulgas.

Decomer Technology - Mart Salumäe ja Kelly Kangur

“sTARTUp Day eel olime väga põnevil ja kuigi olime iseendas kindlad, siis tugevas konkurentsis oli žürii otsust võimatu ette näha ja hoidsime viimase hetkeni hinge kinni. Pärast peavõitu olid emotsioonid väga kõrgel ja võimalus minna Portugali EIA programmi osalema on väga äge ning aitab meie ettevõttel korraliku hoo sisse saada. Edasine võit ja pääs üritusele Arctic15 ning võimalus pitchida pealaval andsid indu veelgi juurde ning oli tore näha, et meie idee nii paljudele korda läks,“ ütles Decomer Technology kaasasutaja Mart Salumäe.

Ideelabori juhi Maret Ahoneni sõnul oli see läbi aegade suurim pitching maraton Tartus. „Võimalusi nii suure hulga rahvusvahelise publiku ees oma äriideed esitleda pole Eestis palju. Seega kõik, kes esinesid olid omamoodi võitjad. Lisaks toimus kogu päeva jooksul palju põnevat ja sTARTUp Day oli suurepärane võimalus vahetada kogemusi ja sõlmida uusi kontakte,“ lisas Ahonen.

STARTER programmi toetab Euroopa Sotsiaalfond.