Ukraina õppejõud arendasid äriideid Startup Labi koolitusprogrammis
Esmaspäeval, 12.detsembril lõppes teine Ukraina ülikoolide õppejõudude veebipõhine koolitusprogramm, mille jooksul õppejõudude meeskonnad arendasid oma äriideid. Kuigi programmis kaasa löömine oli osalejate jaoks väga keeruline, pidasid kõik kaheksa meeskonda lõpuni vapralt vastu. Ukraina õppejõudude koolitamine on osa Eesti - Ukraina ühisprojektist Univentre.
Demopäeva tervitussõnad lausus Eesti suursaadik Ukrainas Kaimo Kuusk, kes julgustas ka praeguses keerulises olukorras uusi teadmisi hankima. Žürii tunnustas parima tiimina Lutski, Zaporizhzhia, Kiievi ja Harkovi ülikoolide õppejõududest koosnevat meeskonda CODERS, kes arendab personaliseeritud QR koodi ideed, mida on võimalik 3D trükkida ning mis sisaldab infot isiku ja tema lähisugulaste kohta. Ennekõike on soov varustada personaalse QR koodiga lapsed, et neid oleks vajadusel võimalik tuvastada. Võidutiim saab võimaluse külastada 15.-17.märtsil Tartus toimuvat ärifestivali Startup Day.
Ukraina partneri, vabaühenduse Platform of Innovative Partnership juhi Andrii Zaikini sõnul on sõja ja pidevate elektrikatkestuste olukorras õppimine ning õpetamine rohkem kui keeruline. Hoolimata takistustest, toimus Ukraina õppejõudude koolitusprogamm juba teist korda. „Tunnen suurt uhkust meie osalejate üle, kes kõike trotsides pidasid lõpuni vastu ja esitlesid oma ideid Demopäeval. Olen tänulik Eesti sõpradele nende suure toe eest“ ütles Zaikin.
UnivEntre on Tartu Ülikooli Startup Labi koostööprojekt, mille eesmärk on aidata kaasa Ukraina kõrgharidussüsteemi arengule. Ülikoolide õppejõudude ettevõtluspädevuse arendamine on projekti esimene etapp. Seekordse programmi lõpetas Ukraina 40 õppejõudu erinevatest Ukraina ülikoolidest. Kevadsemestril oli lõpetajaid 66.
Ukraina õppejõudude ettevõtluspädevust aitasid Eesti poolt arendada töötubade juhid Juko-Mart Kõlar, Taavi Tamm, Mari Karm ja Maret Ahonen Tartu Ülikoolist, turundusteadmisi jagas Marelle Ellen Promotyst. Žüriis lõi kaasa iduettevõtlusmaastikul hinnatud mentor ja mitme ettevõtte kaasasutaja Triin Kask. Mentorina oli kaasatud Ants-Oskar Mäesalu (TRIT).
UnivEntre projektijuhi Piret Arusaare sõnul toetab koolitusprogramm 2021. aastal Ukrainas käivitunud uue start-up-ettevõtluse õppeaine rakendamist, mille väljatöötamises samuti Startup Lab kaasa lõi. „Kuigi sõjaolukord ei luba kõikidel unistustel täituda, on ukrainlaste jaoks suure tähtsusega teadmine, et oleme nende kõrval. Sama oluline, kui uued teadmised ja oskused, on ka rutiin, et üle kahe nädala saame kokku ja õpime üheskoos“ lisas Arusaar.
Startup Labi juht Maret Ahonen tõdes, et ukrainlaste visadus on imetlusväärne. Vaatamata keerulisele olukorrale oli meil veebis enamasti stabiilne arv aktiivseid osalejaid, rääkimata kohalikust, alati reipast moderaatorist Marharyta Chernyshovast. „Olen kindel, et need õppejõud aitavad samasuguse innukusega kaasa ka oma tudengite ettevõtlusoskuste arendamisele“, ütles Ahonen.
Startup Lab on koostöös Ukraina-poolse partneri, vabaühendusega Platform of Innovative Partnership, mis on Ukrainas tuntud YEP nime all on toetanud Ukraina haridussüsteemi arengut alates 2016. aastast. Projekti UnivEntre toetab Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.
Lisateave: Piret Arusaar, Tartu Ülikooli majandusteaduskond, Startup Lab
516 2945, piret.arusaar@ut.ee